İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, deprem sonrası sağlık hizmetlerinin aksamaması için yapılan çalışmaları açıkladı.
İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, olası Marmara depreminin gerçekleşmesi halinde İstanbul’da sağlık hizmetlerinin aksamaması için yürütülen çalışmalar hakkında soruları yanıtladı. Memişoğlu, depremle ilgili planlamaların ilk 36 saatte sağlık sisteminin kendi kendini otomatik yönetebilmesini sağlamayı amaçladığını söyledi.
İzolatörlü Hastaneler Sağlık Hizmetinin Kesintisiz Sürmesini Sağlayacak
İstanbul’da sismik izolatör teknolojisiyle inşa edilen hastanelerin deprem esnasında sağlık hizmetinin kesintisiz sürmesini sağlayacağını belirten Memişoğlu, bu hastanelerin ana omurga olarak planlandığını ve yıkılmadan 24 saat hizmet verebileceğini ifade etti. Ayrıca, hastaneler arasında lojistik destek sağlamak için heliport alanları oluşturulduğunu ve personel ve malzeme yönetimini de planladıklarını dile getirdi.
Planlanan Bölgesel Eşleştirmeler İle Koordinasyon Sağlanacak
İstanbul’da 10 bölgeye ayrılarak bölge hastaneleri, aile hekimlikleri ve eczanelerin eşleştirildiğini belirten Memişoğlu, planlama dahilinde hangi hastaneye İstanbul dışından hangi hastane gelmesi gerektiğini belirlediklerini söyledi. Bu sayede deprem anında koordinasyonun daha iyi sağlanacağını vurguladı. Tatbikatlar ve eğitimlerle bu planlamaların hayata geçirileceğini ve herkesin bilinçli hale getirileceğini ifade etti.
Deprem Hazırlığı Toplumsal Bir Sorumluluktur
Memişoğlu, deprem hazırlığının sadece yöneticilerin değil, toplumun da sorumluluğu olduğunu vurguladı. Depremin her an göz önünde bulundurulması gerektiğini ve herkesin nasıl korunması gerektiğini bilmesi gerektiğini söyledi. Korku yerine önlem, eğitim ve hazırlıklı olmanın deprem gibi afetlerle başa çıkmanın en iyi yol olduğunu belirtti. Ayrıca, depremde sağlık hizmetlerinin İstanbul için hazır olduğunu vurgulayarak, COVID-19 salgınında olduğu gibi başarılı bir şekilde depremle mücadele edilebileceğini ifade etti.